Хімічний КВК

Поділіться статтею з друзями: 

 

Мета КВК:У невимушеній формі вивчити назви та символи хімічних елементів, вільно орієнтуватись у періодичній системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва.
(На сцені періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, оформлена у вигляді будинку).

Ось перед нами дім стоїть, Сім поверхів у ньому. Фундамент дому закладав Дмитро Іванович Менделєєв Нам хімік всім відомий. Та надбання науки в нас Примножувать годиться, І кожен новий елемент Тут може заселиться. Ви, друзі, теж часу не гайте Сто десять елементів Вчіть і пам'ятайте.

Такими поетичними словами я запрошую всіх присутніх в Елементарій будинок, в якому дружно живуть хімічні елементи. А щоб наша подорож була цікавішою, в змаганні беруть участь екскурсоводи восьмикласники, які весело й дотепно розкажуть глядачам про назви та імена жителів будинку, про їхні звички та взаємовідносини з сусідами.

Отож, ми починаємо КВК! (Звучить музика).

На сцену виходять команди-учасниці: "Елементики", "Меркурій", "Юхім", "Актиноїди".

Судити наш конкурс будуть...

Конкурс 1. РОЗМИНКА. Я запрошую по одному учаснику від кожної команди. В ексикаторі знаходяться пробірки, а в пробірках-запитання. Ви витягуєте пробірку-питання, якщо знаєте відповідь на поставлене запитання -відповідаєте, якщо не знаєте - просите допомоги в команди.

Питання:

1. Назви яких хімічних елементів походять від назв планет (Уран, Нептуній, Плутоній, Меркурій).

2. Назви яких хімічних елементів увіковічнили імена видатних вчених? (Резерфордій, Борій, Кюрій, Ейнштейній, Фермій, Менделевій, Нобелій)

3. Назва якого хімічного елемента несе інформацію про видатного фізика і відому марку автомобіля? (Резерфордій).

4. Закінчення хімічного елемента, який носить ім'я видатного хіміка -назва українського фільму про нечисту силу. Назвіть фільм, хімічний елемент, прізвище вченого. ("Вій", Менделевій, Д.І.Менделєєв)

5. Знаходячись на лоні природи з відомим мандрівником на ім'я Марко, можна погратись м'ячем. Про який хімічний елемент йде мова? Назвіть прізвище вченого-географа та однойменну гру з м'ячем.(Полоній, Марко Поло, поло)

6. Який хімічний елемент говорить про радісний стан людини? (Радон).

7. Назвіть хімічні елементи, назви яких відповідають частинам світу? (Європій, Америцій)

8. Який хімічний елемент називає себе могутнім? (Титан).

Конкурс 2. ХРЕСТИКИ-НОЛИКИ.

Щоб перевірити, як наші учасники знають символи хімічних елементів, я пропоную їм зіграти в дитячу гру "Хрестики-нолики". Умови гри: один із гравців замість хрестиків використовує однобуквенні символи елементів, інший замість ноликів двобуквенні символи хімічних елементів.

Перед нами - чудовий витвір людського розуму, основа хімії періодична система хімічних елементів. Ви вже переконались, що назви хімічних елементів утворювались по-різному: використовувалась міфологія, астрономія, прізвища відомих вчених, фізичні властивості елементів, географічні терміни.

Конкурс 3. ЗНАЙДИ ПОТРІБНУ КРАЇНУ.

У кристалізаторах знаходяться прапорці, на яких написані назви хімічних елементів, що відповідають країнам. В естафетному порядку учасники конкурсу розміщують прапорці у відповідному місці на карті. (Францій, Галій, Германій, Полоній, Індій, Рутеній).

Конкурс 4. НАЗВИ ОБЛАСНІ ЦЕНТРИ.

Країну Елементарію поділено на області. Назви областей співпадають із назвами хімічних елементів, а обласних центрів - із символами. Нанесіть на карту назви обласних центрів.

Конкурс уболівальників команди "Меркурій". (Питання уболівальників витягають із кристалізатора).

Конкурс 5. ЗНАЙДИ РІЧКУ.

У назвах двох хімічних елементів зашифровані назви відомих річок. Знайдіть у періодичній системі ці хімічні елементи, назвіть річки та материки на яких вони протікають. (Радон, Дон, Євразія; Унуннілій, Ніл, Африка). Конкурс уболівальників команди "Юхім". Домашнє завдання команди "Актиноїди".

Конкурс 6. ЗБЕРИ ВРОЖАЙ.

Осінь - пора збору врожаю. Завдання командам: зібрати1 врожай яблук та груш, що дозріли в шкільному саду(плоди вирізані з картону у вигляді циліндричних та конічних колб і прикріплені до імпровізованих дерев. На плодах написано: Гідроген, Оксиген, Аргентум, Цирконій, Менделевій, Нітроген, Яблуній, Травій, Зоолідій, Флорій). Але наші учасники зриватимуть тільки ті плоди-елементи, в назвах яких є біологічні слова.

Конкурс 7. ЗАЖЕНИ "РІЙ" У ВУЛИК.

Вам відоме слово "рій"? Так, це бджолина сім'я, яка покидає вулик. А ось ми з вами спробуємо загнати "рій" у вулик, розв'язавши головоломку. Розмістіть у вільних клітинках назви хімічних елементів, закінченням яких є склад "рій".

Конкурс уболівальників команди "Елементики".

Домашнє завдання команди "Меркурій".

Конкурс 8. УКРАЇНСЬКО-ХІМІЧНИЙ ПРАВОПИС.

Використовуючи символи хімічних елементів, складіть . прізвище українського письменника автора "Захара Беркута" та "Каменярів". Назвіть хімічні елементи, символи яких використали. (FRaNCO).

Конкурс уболівальників команди "Актиноїди".

Конкурс 9. ХТО БІЛЬШЕ.

Назвіть хімічні елементи, в назвах яких одна і та ж буква повторюється тричі.
(Резерфордій, Ейнштейній, Менделевій, Унуннілій). Домашнє завдання команди "Юхім".

Конкурс 10. ЮНІ ХУДОЖНИКИ.

Намалювати ребус, зашифрувавши в ньому назви або символи хімічних елементів.

Конкурс уболівальників: "ЕЛЕМЕНТИ-СУСІДИ". Один уболівальник називає хімічний елемент, а інший - його сусідів. Домашнє завдання команди "Елементики".

Конкурс 11. ТИ -МЕНІ, Я - ТОБІ. (Команди ставлять запитання суперникам).

Конкурс 12. "ЗОРЯНИЙ ЧАС".

Складіть із назви запропонованого хімічного елемента назви інших елементів. (Протактиній: Титан, Торій, Натрій, Актиній, Криптон). А щоб наші уболівальники не сумували, вони з цього ж слова складуть іменники.

Журі підбиває підсумок змагання.