Конституція України та інше

Поділіться статтею з друзями: 

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

 

Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Стаття 22. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією конституцією, не є вичерпними.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 23. Кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов'язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості.

Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками. Рівність прав жінки і чоловіка забезпечується:

-      наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній і культурній діяльності, у здобутті освіти і професійній підготовці, у праці та винагороді за неї;

-      спеціальними заходами щодо охорони праці і здоров'я жінок, встановленням пенсійних пільг;

-      створенням умов, які дають жінкам можливість поєднувати працю з материнством; правовим захистом, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинства.

Стаття 27. Кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави – захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.

Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Стаття 52. Діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.

Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.

Утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.

Стаття 53. Кожен має право на освіту.

Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

 

ІНШІ НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ

У СВЕРІ ЗАХИСТУ ПРАВ ДІТЕЙ

Закон України « Про освіту» від 23 травня 1991 року

Закон України «Про загальну середню освіту» від 13 травня 1999 року

Закон України „Про органи та служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей” від 24.01.1995 р.

Закон України „Про попередження насильства в сім’ї” від 15.11.2001 р.

Закон України Про внесення змін до Закону України "Про соціальну роботу з дітьми та молоддю" від 15.01.2009 ¹ 878-IV.

Закон України «Про охорону дитинства»;

Закон України  «Про загальнодержавну програму «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 року»

 

ІНФОРМАЦІЯ   ДЛЯ   БАТЬКІВ

І  Н   С   Т   Р  У   К   Ц   І  Я

як   не   стати   жертвою   злочинів

 

Створіть свій власний інформаційний банк даних своєї дитини. Випадки зникнення безвісти дітей не рідкість у наш час, до того ж дитина може просто заблукати. Через це необхідно частіш е фотографувати своїх
дітей, особливо крупним планом та на увесь зріст. По можливості зніміть його на відео, адже для розшуку не будуть зайвими будь-які характери стики (мовні, рухові та ін..). Криміналісти рекомендують мати вдома так
звану          "рятувальну     дитячу     банку"     (стерильний      посуд,     де законсервовано     шматок     дитячої     сорочки      –     для консервації запаху, дитяче волосся в паперовому конверті і навіть відбитки пальців.). В трагічних випадках така інформація  може  стати   у пригоді  для   розшуку   дитини.

Не дозволяйте дітям виходити на вулицю з цінними речами, які можуть спровокувати злочинця на насильницькі  дії щодо  дитини.

Розповсюджена    у     деяких     навчальних     закладах     та     дворових     групах         "трясучка"     (вимога     під     загрозою насильства кишенькових грошей старшими підлітками у молодших класах) мовою кримінального права називається вимаганням. Сам е безкарність таких правопорушників зумовлює повторність таких випадків. Том у, якщо Ви виявили, що Ваша дитина боїться виходити з дому або пропускає заняття в навчальному закладі, спробуйте в довірливій бесіді вияснити у неї, чи не пов’язано це з погрозами в його адресу. Поясніть йому, що негативних наслідків можна уникнути, якщо не мати таємниць від батьків. Про кожний такий випадок негайно повідомляйте  до   міліції.

Навчіть дітей правильно замикати двері квартири зовні та зсередини, а також навчіть їх правильно носити ключі та кишенькові гроші. Запевніть їх, що ніхто і ніколи не повинен прийти до будинку від Вашого імені з проханням заночувати, забрати якусь річ, гроші, та ін. Дитина ніколи не повинна відчиняти двері незнайомим людям.

В нашій системі виховання домінує положення про те, що дорослий завжди має рацію. Тому, упередити випадки   зустрічей  дитини  з   насильниками,  іншим и  правопорушниками,  навчіть  дітей:

-      спілкування з незнайомцями обмежити лише дружніми вітаннями. На всі пропозиції незнайомих людей відповідати:  "Ні!"   –   та   негайно  йти  геть;

-      не  реагувати  на   вмовляння  незнайомців,  навіть   якщо   вони  його   знають,  чи  називають   його   ім’я.

Якщо дитина бачить, що її переслідує незнайомець, то при відсутності близьких людей, вона повинна підійти  до   перехожих   і  попросити  захисту   та   допомоги.  Навчити  цьому – зав дання батьків;

ні  в  якому випадку   і  нікуди  не   ходити   з незнайомими, будь   це  дорослі  особи,  чи  хлопці  з двору;

не  заходити  до  ліфту  з   незнайомими;

не  сідати  до   автомобіля  з   незнайомими   особами;

ніколи  не  приймати   подарунків   від   незнайомих   без   дозволу батьків;

не  гуляти   на  вулиці  до   настання  темної  пори  доби,  не  знаходитись  далеко   від  власної  домівки;

уникати   малолюдних місць,  пустирів, покинутих  будинків,  сараїв, горищ,  підвалів;

не  вирушати  у   далекі  поїздки  одному;

що   б  не  сталось, одразу   повідомити  про  все  батькам, чи  дорослим, яким  довіряє  дитина.

Навчаючи дитину правилам безпечної поведінки, ні в якому разі не намагайтесь його залякати. Цим Ви не тільки не навчите його безпечній поведінці, але й посприяєте негативному розвитку конфлікту. Адже неточні фрази, які лякають дитину, н е навчать його правильній поведінці, а можуть його перетворити у боягуза. А Ваше завдання  навчити  дитину  бути  обачною.

При  спілкуванні  з дітьми  рекомендовано:

Як   не   потрібно   гов ор ити...

Замість   цього   скажіть...

1.      Не  розмовляй   з незнайомими   людьми.

2.      Навколо багато  психів.

3.      Тебе  можуть   викрасти.

4.      Дітям  гуляти  в   парках небезпечно.

5.      В   наш   час  нікому   не   мож на  довіряти .

1.      З незнайомцями  потрібно   поводити  себе   наступним чином...

2.      Більшість  людей  заслуговують  на  довіру, але...

3.      З тобою   нічого   не  трапиться, якщо...

4.      Якщо   хтось  підійде  до тебе...

5.      Ти  можеш   звернутись   по   допомогу...

Обов’язково проінструктуйте вчителів початкових класів та вихователів дошкільних закладів, щоб вони не відпускали дітей з малознайомими людьми без Вашої письмової згоди.

Навчіть своїх дітей захищатись. Заради особистої безпеки дитина може порушити всі правила та заборони. Ні в якому випадку вона не повинна задумуватись про наслідки застосування заходів самооборони. Поясніть, якщо Ваша дитина завдасть нападнику тілесних ушкоджень, то її за це тільки похвалять. Покажіть дитині найбільш вразливі місця на тілі людини, доступні для нейтралізації злочинних намірів нападника і навчіть-її правильному нанесенню ударів у такі точки. Поясніть дитині куди потрібно бігти у випадку виникнення небезпеки і до кого звертатись по допомогу.

Стаття    12.    Вік,    після   досягнення   якого   настає    адміністративна   відповідальність    адміністративній   відповідальності   підлягають   особи,   які   досягли   на   момент   вчинення    адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.

Стаття 13. Відповідальність неповнолітніх до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 121-127, частинами першою, другою і третьою статті 130, статтею 139, частиною другою статті 156, статтями 173, 174, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (з а винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.

Стаття 44. Незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без  мети збуту в невеликих розмірах тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Особа, що добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах і які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту, звільняється від адміністративної відповідальності за дії, передбачені цією статтею.

Стаття 156. Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), - тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 173. Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, -тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Стаття 1732. Вчинення насильства в сім'ї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, непроходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім'ї, -тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'яти діб.

ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, -тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Стаття 1751. Куріння тютюнових виробів у заборонених місцях, куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, -тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, -тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 178. Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних  спорудах, у скверах, парках, у всіх  видах громадського транспорту  (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, -тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після застосування заходів адміністративного стягнення, -тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді, - тягнуть за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.

Стаття 180. Доведення неповнолітнього до стану сп'яніння батьками неповнолітнього, особами, які їх замінюють, або іншими особами -тягне за собою накладення штрафу від шести до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 1801. Порушення порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування, порушення встановленого законом порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування -тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадян - власників підприємств чи уповноважених ними осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від двадцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадян - власників підприємств чи уповноважених ними осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 184. Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей

ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей -тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, -тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 22. Вік, з якого може наставати кримінальна відповідальність кримінальній   відповідальності   підлягають особи,   яким до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років.

2. Особи, що вчинили злочини у віці від чотирнадцяти до шістнадцяти років, підлягають кримінальній відповідальності лише за умисне вбивство (статті 115-117), посягання на життя державного чи громадського діяча, працівника правоохоронного органу, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця, судді, народного засідателя чи присяжного у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя, захисника чи представника особи у зв'язку з діяльністю, пов'язаною з наданням правової допомоги, представника іноземної держави (статті 112, 348, 379, 400, 443), умисне тяжке тілесне ушкодження (стаття 121, частина третя статей 345, 346, 350, 377, 398), умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження (стаття 122, частина друга статей 345, 346, 350, 377, 398), диверсію (стаття 113), бандитизм (стаття 257), терористичний акт (стаття 258), захоплення заручників (статті 147 і 349), зґвалтування (стаття 152), насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (стаття 153), крадіжку (стаття 185, частина перша статей 262, 308), грабіж (статті 186, 262, 308), розбій (стаття 187, частина третя статей 262, 308), вимагання (статті 189, 262, 308), умисне знищення або пошкодження майна (частина друга статей 194, 347, 352, 378, частини друга та третя статті 399), пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів (стаття 277), угон або захоплення залізничного рухомого складу, повітряного, морського чи річкового судна (стаття 278), незаконне   заволодіння   транспортним засобом (частини друга, третя статті 289), хуліганство (стаття 296).

Стаття 166. Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Стаття 185. Крадіжка - таємне викрадення чужого майна карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян аб о виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

крадіжка, вчинена повторно або за попередньою змовою групою осіб, карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому, карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років.

крадіжка, вчинена у великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років.

крадіжка, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою, карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Стаття 186. Грабіж - відкрите викрадення чужого майна карається штрафом від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до чотирьох років.

грабіж, поєднаний з насильством, яке не є небезпечним дл я життя чи здоров'я потерпілого, або з погрозою застосування такого насильства, аб о вчинений повторно, або за попередньою змовою групою осіб, карається позбавленням волі на строк від чотирьох до шести років.

грабіж, поєднаний з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдав значної шкоди потерпілому, карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

грабіж, вчинений у великих розмірах, карається позбавленням волі на строк від семи до десяти років.

грабіж, вчинений в особливо великих розмірах або організованою групою, карається позбавленням волі на строк від восьми до тринадцяти років із конфіскацією майна.



СКАЖИ СВОЄ «НІ»!

 

Шкода алкоголізму у сучасному суспільстві шкоду від алкоголю традиційно визнають як доконаний факт. Але не викривають по-справжньому. Це одне з масових відхилень суспільства від розумності - визнавати очевидну шкоду від наркотиків і майже ігнорувати шкоду від алкоголю, який, буцімто, має менш руйнівний вплив  на організм.

Алкоголь по суті є отрутою, тобто речовиною, якої нема в організмі і яка завдає шкоди живим клітинам, тканинам і самому організму в цілому, послаблюює його функції, або вбиває його. 96% чистий спирт, що містить найбільшу концентрацію алкоголю, надійно знищує все живе при стерилізації голок, або хірургічних інструментів. З таким самим ефектом алкоголь, введений всередину організму, знищує живі клітини печінки, нейрони головного мозку, або судини.

Тіло дорослої здорової людини здатне витримувати певну концентрацію алкоголю в крові, перевищення якої неминуче призводить до інтоксикації (тобто загального внутрішнього отруєння) й загибелі. Гранично допустима концентрація різниться від людини до людини, але в середньому становить 5.5г на 1 кг тіла. Тобто для смертельного отруєння людині вагою 70 кг досить
вжити за короткий час всього 385 г алкоголю, щоб видільна система організму не змогла впоратися з надлишком отрути й організм загинув. Для дитини шкода від алкоголю починається з набагато меншої цифри, тому п'яні батьки, які пригощали дітей алкоголем, ризикують їхнім життям. Причина, з якої алкоголь, потрапляючи в організм, не призводить відразу до смерті, як це буває в разі отруєння, наприклад, чадним газом або грибними отрутами, полягає в тому, що більшість спиртних напоїв містять відносно низьку концентрацію отрути і їх вживають поступово. Ця обставина в купі з повним невіглаством людей щодо природи алкоголю, призводить до того, що спиртне набирає популярності у нових поколінь людей, які не усвідомлюють шкоди алкоголю.
Шкода куріння особливо шкідливим куріння є для дітей і юних хлопців і дівчат.

Ще не зміцніла ЦНС, і кровоносна система дуже болісно сприймаю тютюн. Крім речовини нікотин, несприятливі дію має і інші речовини, які є в тютюновому димі. Під час надходження в організм вуглецевої окису, може розвиватися кисневе голодування, в результаті того, що чадні гази легше
з'єднуються з гемоглобіном, ніж кисень і доставляються з кров'ю до кожної тканини людського організму. Рак у курців може виникати в 20 разів частіше, ніж у тих, хто не курить . Чим довше ми куримо, тим більше у вас шансів на смерть, від цієї складної хвороби. За статистичними дослідженнями ясно, що у курців, як правило, зустрічається рак, та інших органів, наприклад, стравоходу, шлунково-кишкового тракту,     гортані, нирок.

У тих, хто курить, часто може виникати рак нижніх губ, в результаті канцерогенної дії екстракту, який накопичується в мундштуці курильної трубки. Найчастіше, куріння може призвести до розвитку хронічних видів бронхіту, який може супроводжуватися тимчасовим кашлем і неприємними запахами з рота. Внаслідок хронічних запалень бронхи можуть розширюватися, утворюючи бронхоектаз з несприятливими наслідками, такими як, пневмосклероз, емфізема легенів, що веде до кров'яної недостатності. Величезною є роль куріння і у формуванні туберкульозної палички. Так, 95 чоловік з 100, які страждають від цієї хвороби, вчасно початку хвороби курили сигарети.

Найчастіше, ті, хто курять можуть відчувати сильні серцеві болі . Це пов'язується зі спазмами коронарних судин, які живлять серцевий м'яз з формуванням стенокардії. Інфаркт міокарда у таких людей, може зустрічатися в 3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить. Куріння є одним з головних причин для стійких спазмів судин ніг, які сприяють розвитку ендартеріїту, який вражає чоловічу половину населення. Ця хвороба призводить до порушення поживного режиму, гангрени і в результаті, навіть до ампутації ніг. Від речовини, яка міститься в тютюновому димі, страждають також травна система , в першу чергу ротова порожнина, і, зрозуміло, слизова оболонка. Нікотин підвищує виділення соку шлунку, що може викликати неприємні болі, блювотні позиви і нудоту. Всі ці ознаки можуть з'явитися проявом таких хвороб як гастрит, виразка, які у цих людей, виникають набагато частіше, ніж у тих, хто не палить. Так, приміром, серед чоловічої половини населення, така хвороба як виразка шлунка виникає у 97 відсотків  випадків.

Шкода наркотиків у сучасному суспільстві мало хто не знає про те, наскільки величезний шкоду наркотиків. Але, незважаючи на це, багато чоловіків і жінок вживають ці речовини, гублячи себе і своє здоров'я. При цьому шкода наркотиків величезний і не залежить від виду прийнятого речовини. Не буває легких наркотиків. Всі вони приносять організму непоправної шкоди. Головна небезпека наркотиків полягає в тому, що всі вони викликають звикання, непереборну тягу до їх вживання знову і знову. При цьому наркоман вже не замислюється про те, яким може бути шкода наркотиків. Він стає їх сліпим рабом.

Фізична і психічна залежність звикання до наркотика виявляється і на фізичному рівні. За відсутності наркотику стан наркомана різко погіршується, з'являється блювота, нудота, порушення роботи внутрішніх органів. Такий стан називають ламкою. Поступово наркотики руйнують нервову систему людини, руйнують його мозок. Це впливає на поведінку наркомана. Він вимикається з суспільного та професійного життя, його більше ніщо не цікавить. Всі його думки зайняті тільки тим, де дістати чергову порцію наркотиків. Цим обумовлена деградація людини, що приймає наркотики, його зневага близькими людьми, роботою чи навчанням, відсутність інтересу до життя.

Вплив на оточуючих шкода наркотиків, таким чином, поширюється і на найближче оточення наркомана. Оскільки сам він гроші заробляти вже не може, а наркотики коштують недешево, їм доводиться діставати гроші будь-якими доступними способами, аж до незаконних. Тоді з будинку починають пропадати гроші, речі та цінності. Крім того, наркоман, вчасно не отримав дозу, стає агресивним і становить небезпеку для оточуючих. Часто наркомани виявляються замішані у вчиненні таких злочинів, як крадіжки, грабежі, продаж і зберігання наркотиків, проституція, вбивство.

Наслідки наркоманії шкода наркотиків поширюється і на фізичне самопочуття людини. Всі наркотики незалежно від виду і способу введення в організм вражають нервову та імунну системи організму, серце, печінка, легені. Цей вплив настільки сильно, що значно скорочує тривалість життя наркомана. Якщо як наркотику вживається бензин або клей, то люди стають розумово неповноцінними буквально за три - чотири місяці. Вживають коноплю  деградують за три - чотири роки.

Небезпечні ефекти при прийомі морфіну люди через два - три місяці втрачають людську подобу, перестають доглядати за собою, втрачають життєві інтереси і цінності. Ті, хто почав вживання кокаїну, зможе прожити не більше чотирьох років. Найчастіше вони гинуть від того, що їх носова перегородка витончується настільки, що може привести до несумісного з життям кровотечі. Нерідкі летальні результати і від розриву серця. При вживанні ЛСД нарком ан втрачає здатність орієнтуватися в просторі. Часто людям здається, що вони літають, тому вони стрибають з висоти і розбиваються.

Висока смертність отже, всі наркомани не живуть довго. В залежності від виду наркотику вони помирають або від захворювання або самі накладають на себе руки. Відомо, що понад 60% наркоманів в перші два роки прийому наркотиків вдаються до спроби самогубства. Часто наркомани помирають від передозування, пневмонії, хронічної печінкової недостатності.

Ознаки наркомана існують ознаки, по яких можна безпомилково визначити наркомана. Його характеризує блідість шкіри, застигле, позбавлене міміки обличчя, постійно закладений ніс, часте чхання і позіхання, порушення сну, безсоння, тремтячі руки, поколоті вени, незвично вузькі або широкі зіниці, які не реагують на зміну освітлення. Якщо такі ознаки помічені у близької людини, потрібно терміново вживати заходів з лікування від наркотичної  залежності.