Незабутня подорож до Новодністровської ГАЕС

Поділіться статтею з друзями: 

На вечірнім небі запалали зорі,

Осіяли путь на Дністровім морі.

Вабить ліс безмежний і поля, й простори,

Оселилось місто, де дністровські гори.

Дивовижна ГЕС – гордість наша й слава.

 

З кожним днем ритм життя пропонує нам розширювати коло своїх інтересів та вподобань. Багатоаспектність навчально-виховного процесу вимагає постійних резервів щодо застосування краєзнавчого матеріалу в комплексному розвитку особистості школяра. Адже актуальність питання про використання краєзнавчого матеріалу на уроках визначається, перш за все, вдосконаленням системи національної освіти, зокрема, обумовленістю таких стратегічних цілей системи, як національна спрямованість освіти, її невіддільність від національного ґрунту, органічне поєднання національних традицій, відтворення у навчальному процесі культури й духовності в усій різноманітності вітчизняних зразків.

Саме шкільне краєзнавство через вагомі потенційні можливості, які пов'язані з регіональною своєрідністю наукових здобутків, допомагає у розв'язанні актуальних проблем вдосконалення навчально-виховного процесу.

         12 листопада 2015 року відбувся районний семінар-практикум (екскурсія) вчителів географії та історії загальноосвітніх навчальних закладів району на тему: «Формування пізнавальної діяльності шляхом докладного вивчення географії та історії рідного краю, розвідування цікавих туристських маршрутів».

      На екскурсійну поїздку до  Новодністровської ГАЕС, найбільшої гідроакумулюючої електростанції,  в Європі  було запрошено 52 вчителі Новоселицького району  Попередньо були наведені контакти з керівництвом Новодністровської ГАЕС, сформульована мета екскурсії, об’єкти огляду, тематика питань до провідних спеціалістів електростанції.

      І, от через три години нашої подорожі ми під’їхали до  хутора Галиця cела Непоротово, що  розташований на березі Дністра. Дивна за своєю красою місцевість, древній прикордонний пост Галицько-Волинського князівства. У глибоку давнину, під впливом природних стихій, у тутешній вапняковій породі утворилося безліч гротів. В одному з них приблизно за тисячоліття до Різдва Христового існував язичницький жертовник. В епоху, коли ці землі входили до складу Київської Русі і русичі вже прийняли християнство, в гротах оселилися ченці. Непоротівський печерний Свято-Миколаївський чоловічий монастир "Галиць" заснований в середині XII століття монахами, що поселилися в печерах на околиці великого давньоруського поселення, яке, починаючи звідси, простяглось більш ніж на 1 км у східному напрямку. Обживаючи нову обитель, ченці піддавали гроти архітектурній обробці та доповнювали печерний комплекс штучними скельними приміщеннями. Тепер тут налічується більше 20 різних за походженням пустот. Документально відомо, що монастир існував до 1800 року. На початку ХIХ століття турки його повністю зруйнували. Неодноразово обитель приходила в занепад і знову відроджувалася. Коли ченці покидали монастир, храм перетворювався в парафіяльний. На початку 50-х років ХХ сторіччя був приписаний до Свято-Іоанно-Богословського Хрещатицького монастиря, але з 1957 року був закритий владою і покинутий. У березні 1999 року було прийнято рішення відродити Непоротівський печерний монастир "Галиць".

   Через одну годину подорожі, ми були біля Новодністровської ГАЕС. Нас зустріли провідні спеціалісти та інженери і розпочинали екскурсію на найпотужнішій ГАЕС Європи. Спочатку ми піднялися до 1-го рукотворного водоймища глибиною 25 м, об’ємом близько 3 млн. м3, куди закачують воду з Дністра і яке знаходиться на висоті біля 150 м вище річки. Далі екскурсію продовжуємо в машинному залі, де встановлено 1-й з семи гідроагрегатів потужністю 324 МВт в генеруючому режимі та 421 МВт в насосному режимі.

Впродовж екскурсії нас супроводжували спеціалісти оперативної служби та експлуатаційного персоналу ГАЕС, пояснювали принцип роботи станції та умови монтажу обладнання, відповідали на наші запитання. Зокрема, великий інтерес викликала розповідь про монтаж та введення у роботу КРПЕ-330 кВт (критий розподільчий пристрій елегазовий) тиристорної схеми збудження, тискового пристрою, схеми управління, регулятора швидкості, який є піонером та технічною новинкою для енергооб’єктів України, так як займає в 6 раз меншу площу з традиційними відкритими розподільчими пристроями.  Ми відкрили для себе таємницю гідро електроенергетики!

     Учасники семінару були вражені чудовими краєвиди Дністра і Буковини, білими скелями вапняку, печерною церквою, стародавніми сходами, прорубами в камені, старовинним дубовим лісом з грибними полянами і чудовим видом на широчінь водяного плеса Дністровського водоймища, утвореного греблею ГЕС, що  надовго залишиться в пам’яті.

Повертались усі стомлені, але задоволені, професійно та духовно збагачені.

Подібні семінари-екскурсії  стимулюють педагогів до організації та проведення аналогічних заходів щодо вивчення рідного краю з учнівською молоддю.

Учителі географії та історії вдячні Чорнівському НВК (директор – Маноляк Ф.Л., учитель географії – Бринзей А.І.), Котелівському НВК (директор – Трипадуш Р.В., учитель історії – Рошко Н.О., районному методичному кабінету (в.о. завідувача – Житарюк У.В., методисти – Гульпак А.Ф., Міхаєса О.В.) за організацію семінару-екскурсії. Дякуємо за допомогу райкому профспілки працівників освіти (голова – Єремейко Л.І.).